XI Festiwal Kultur Miast Partnerskich – Konin 2018

XI Festiwal Kultur Miast Partnerskich

XI Festiwal Kultur Miast Partnerskich Konin 2018 odbył się w niedzielne popołudnie w hali Rondo w Koninie. Tradycją stało się, że krótko przed Świętami Wielkiej Nocy, do Konina zjeżdżają  zespoły z zaprzyjaźnionych z Koninem miast.

W tym roku po raz pierwszy goszczono artystów z Chin. Miało to związek z finalizacją zawarcia umowy o partnerstwie i współpracy Konina z chińskim miastem Deyang. Poza artystami z Chin mogliśmy podziwiać występy  zespołów z Rosji, Litwy, Łotwy, Bułgarii, Mołdawii, Czech i Hiszpanii. Wspólnie z gośćmi wystąpił Zespół Pieśni i Tańca “Konin”, działający przy KDK w Koninie.

Przed występem Zespołu Teatralnego Opery Syczuańskiej z Deyang, na scenę zaproszony został Józef Nowicki, Prezydenta Miasta Konina oraz Zhao Min, wiceminister ds. wykonawczych Komitetu Deyang. A powód był szczególny. Pan Zhao Min wręczył Prezydentowi Nowickiemu kopię zgody “Ogólnochińskiego Stowarzyszenia Przyjaźni z Krajami Zagranicznymi na wniosek miasta Deyang w prowincji Syczuan o nawiązanie relacji miast partnerskich z polskim miastem Konin“.

Podpisanie, tego ratyfikowanego przez rząd chiński dokumentu, będzie miało miejsce w czerwcu tego roku podczas 5. Forum Regionalnego Polska-Chiny w Chengdu.

Wśród uczestników koncertu znaleźli się:

  • Zespół teatralny Opery Syczuańskiej w Deyang (Chiny)
  • Zespół XQT z Santa Susanna (Hiszpania)
  • Państwowe Gimnazjum z Dobele (Łotwa)
  • Zespół D-Company oraz Duet Baletowy z Valasske Mezirici (Czechy)
  • Zespół KEKS i Zespół Folklorystyczny “SREDNOGORTSI” – Karłowo (Bułgaria)
  • Zespół ALGIMANTAS RAUDONIKIS ze Szkoły Muzycznej w Joniskis (Litwa)
  • Zespół Tańca Ludowego STRUGURAS – Ungheni (Mołdawia)
  • Zespół Briański KARAGOD – Briańska (Rosja)
  • Zespół Pieśni i Tańca KONIN z Konina

W trakcie Festiwalu można było obejrzeć i nabyć dekoracje wielkanocne, produkty rzemieślników i rękodzielników. Spróbować można było regionalne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gmin Powiatu Konińskiego. Obserwując liczbę przybyłych widzów, można z cała stanowczością powiedzieć, że tegoroczny festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Konina i powiatu. Organizatorzy twierdzą, że jeszcze tak dużej liczby widzów, Festiwal nie odnotował. Być może spowodowane to było zakazem handlu w tą niedzielę?

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 775 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>