Wystawa poplenerowa XXV Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz – Rychwał 2017

Wystawa poplenerowa XXV Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz - Rychwał 2017

Wystawa poplenerowa, XXV Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych, została otwarta w minioną sobotę. 23 września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rychwale zebrali się autorzy prac, jury konkursu i zaproszeni goście aby poznać laureatów tegorocznego pleneru.

Wystawa poplenerowa była okazją do odwiedzin wielu znakomitych gości. Prowadzący spotkanie, powitali na wernisażu przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Rektorów uczelni plastycznych z Warszawy i Poznania.

Krystyna Drążkiewicz była wieloletnią Dyrektorką Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Zmarła w 2010 roku, mając 54 lata. Była pomysłodawczynią i organizatorką pleneru. Pierwsza edycja pleneru miała miejsce w 1993 roku w Skokach, gdzie plenery odbywały się do 1999 roku. Od roku 2000 ta ogólnopolska impreza przeniosła się do zabytkowego klasztoru Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim koło Konina. Ze względu na prace remontowe w klasztorze, w roku 2014 plener odbył się w Gminie Rychwał i odbywa się do dzisiaj. W tym roku uczestnicy pleneru przebywali dwa tygodnie w gospodarstwie agroturystycznym w Grochowach i tam oraz w okolicy szukali natchnienia do swych prac.

Plener o zasięgu ogólnopolskim daje uczniom szansę porównywania artystycznych umiejętności i poziomu wiedzy warsztatowej. Wspólnie spędzony czas, wypełniony aktywną pracą, jest także okazją dla budowania pozytywnych relacji między artystami.

Tegoroczną, jubileuszową, 25 edycję Pleneru wygrała Katarzyna Świnder z Zespołu Szkół Plastycznych we Wrocławiu zdobywając Grand Prix Pleneru. Natomiast pierwszą nagrodę zdobyła Amanda Drożdż z Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu. Drugą nagrodę zdobyła Justyna Kazanecka

W dniu 17 grudnia 2010 roku Senat Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu podjął decyzję o uhonorowaniu laureatów poszczególnych edycji Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz indeksem na Wydział Malarstwa, kierunek: malarstwo, na studia stacjonarne I stopnia w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, bez konieczności przystąpienia do sprawdzianu kwalifikacyjnego.  Dzięki tej decyzji, laureatki mają zapewnione miejsce na studiach.

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 838 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>