Warsztaty z krytycznego myślenia

Warsztaty z krytycznego myślenia

Warsztaty z krytycznego myślenia odbyły się w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej. Zostały przygotowane specjalnie dla gimnazjalistów. W warsztatach uczestniczyło ponad 50 uczniów ze szkół w Liścu Wielkim, Starym Mieście i Żychlinie.

Celem warsztatów było przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej migracji, czynników jakimi jest spowodowana i jakie niesie za sobą konsekwencje dla ludzi i rodzin dotkniętych tych problemem. Młodzież miała szansę porównać z rzeczywistością wyobrażenia i wiedzę jaką ma o uciekinierach przed represjami, migrantach ekonomicznych czy politycznych, muzułmanach i terrorystach.

W chwili obecnej to bardzo aktualny temat gdyż stoimy przed wyborem czy przyjąć uchodźców czy też nie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że uchodźca to osoba, która musiała opuścić teren, na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności. Zagrożenie to jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych. Wielu Polaków zdecydowało się na uchodźstwo w okresie II wojny światowej i  zawsze znalazło się dla Polaków miejsce.

Prowadząca warsztaty Urszula Puchalska, stypendystka Europejskiej Akademii Dyplomacji, już na wstępie pochwaliła się młodzieży, że temat zajęć jest jej bliski. Bowiem w dzieciństwie sama była uchodźcą, a wiele lat później migrantem. Dzięki temu warsztaty, które prowadzone były w formie wykładów i ćwiczeń zabawowych, były dla uczestników bardzo wiarygodne. Pozwoliły też na formułowanie otwartych i swobodnych wypowiedzi. Na koniec każdy mógł skonfrontować z faktami i wynikami badań przeprowadzonych na przestrzeni lat w całej Europie oraz doświadczeniami prowadzącej.

Organizatorem warsztatów byli gmina Stare Miasto i Europejska Akademia Dyplomacji. Akademia realizuje program „Odczucia związane z migracją w krajach grupy Wyszehradzkiej  i w Niemczech w latach 2016-2017”. Stare Miasto jest pierwszą w regionie i jedyną gminą wiejską w Polsce, która uczestniczyła w projekcie.

 

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 461 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>