Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodziliśmy w niedzielę, 2 kwietnia. Zainaugurował on miesiąc świadomości autyzmu. Tego dnia wiele budynków w Polsce zaświeciło się na niebiesko. Kolor niebieski ma symbolizować solidarność z osobami cierpiącymi na ten rodzaj zaburzeń. To idealna okazja, by nagłośnić sprawę, dotrzeć do jak największej rzeszy osób i sprowokować ich do dyskusji na temat autyzmu i problemów osób mających to zaburzenie.


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu był okazją do zwrócenia uwagi na sytuację chorych na autyzm. W akcję postanowili włączyć się wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale, uczniowie Zespołu Szkół oraz przedszkolaki z rychwalskiego Przedszkola „Plastuś”. Uczestnicy akcji przemaszerowali spod siedziby SOSW pod Urząd Miasta i Gminy. Przywitał ich Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara wraz z Zastępcą Burmistrza, Ewa Jędrzejczak. Na placu przed Urzędem uczestnicy akcji zatańczyli tak zwaną „Belgijkę” w rytm utworu zespołu Laïs – „’t Smidje”. Uczestnicy akcji rozdawali ulotki poruszające temat choroby oraz niebieskie balony. Akcja odbywa się w ramach kampanii “Polska na niebiesko”. W tym roku główne hasło akcji to “Autyzm. Chcemy być sobą”.

Autyzm objawia się po 36 miesiącu życia. Do tej pory nie wykryto przyczyn jego występowania. Rodziców powinien zaniepokoić brak kontaktu wzrokowego ze strony dziecka, unikanie rówieśników, osamotnienie, niechęć do określonych dźwięków i przebywania w tłumie, nagły zanik mowy lub duże problemy z nią. To kilka z objawów autyzmu, które możemy zaobserwować jeszcze zanim dziecko osiągnie trzeci rok życia. Z autyzmu się nie wyrasta, więc zachowania te będą towarzyszyć zawsze.

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 371 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>