Maciej Żak spotkał się z widzami Kina CENTRUM

Maciej Żak spotkał się z widzami Kina CENTRUM

Maciej Żak – reżyser ,,Konwoju’’ rozmawiał z widzami Kina CENTRUM o zbrodni i karze.

Maciej Żak, reżyser filmu ,,Konwój’’ przyjechał w niedzielę, 26 lutego do Konina, by spotkać się z widzami Kina CENTRUM w Konińskim Domu Kultury. Spotkanie prowadzili Katarzyna Kubacka-Seweryn i Andrzej Moś z KDK.

Maciej Żak opowiadał o tym, jak powstawał scenariusz filmu i jakie były pierwsze reakcje widzów, szczególnie więźniów i pracowników służby więziennej. Film prapremierowo był bowiem wyświetlony w areszcie śledczym na Rakowieckiej. Reżyser mówił co nim kierowało i jakie pytania chciał zadać w filmie. Wiele pozostało bez odpowiedzi.

Chciałem nakręcić film, w którym pokazałbym sytuację realną, nie jakąś wyimaginowaną historię. Chciałem, żeby było to oparte na pewnych możliwościach – mówił w Kinie CENTRUM Maciej Żak. –  Wpadłem na pomysł konwoju, gdzie zebranych jest kilku mężczyzn, którzy mają w pewnym sensie  możliwości wymierzenia kary i to najsurowszej, a do tego mogliby uniknąć wszelkiej odpowiedzialności. Potem wszystkie dodatkowe elementy, jak amnestia, na podstawie której w 2014 roku wypuszczono ponad stu więźniów, którym zmieniono wyroki śmierci na karę 25 lat więzienia czy ustawa o bestiach – spowodowały, że to, co zostało w mojej głowie wymyślone stało się wielce prawdopodobne. Sytuacja przedstawiona w filmie jest mroczna, a nadzieję, trzeba budować poprzez postaci. Na przykład Zawada zapłacił cenę najwyższą, ale stanął jednak po stronie dobra. Czasami trzeba się poświęcić, żeby coś udowodnić.

Maciej Żak mówił o swoich przemyśleniach co do zbrodni i kary, a także tego, czy pozbawianie kogoś wolności prowadzi do resocjalizacji, jak postępować z brutalnym mordercą i czy zbrodnia może usprawiedliwić zbrodnię.

Scenariusz ,,Konwoju’’ łączy w sobie zarówno elementy kina gatunkowego – thrillera – jak i kina z przesłaniem. Nie brakuje tu zwrotów akcji, ale też dylematu moralnego. To również pojedynek aktorskich mistrzów polskiego kina. Po raz pierwszy razem na ekranie widzimy Janusza Gajosa oraz Roberta Więckiewicza. Obsadę uzupełniają: Tomasz Ziętek, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop, Przemysław Bluszcz, Łukasz Simlat, Dorota Kolak.

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 253 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>