Kolejne nielegalne składowisko odpadów chemicznych

Kolejne nielegalne składowisko odpadów

Kolejne nielegalne składowisko odpadów chemicznych w miejscowości Depaula, w gminie Krzymów. Po nielegalnym składowisku w żwirowni w Przyjmie, to kolejne wyrobisko pożwirowe, w którym prowadzący działalność, właściciel wyrobiska, przyjął nielegalnie śmieci komunalne, plastiki i odpady chemiczne. Beztroska właściciela jest tym większa, że ok 20 m. od wyrobiska z toksycznymi odpadami, pobudował dom mieszkalny jego syn, gdzie zamieszkuje wraz z rodziną.

U A K T U A L N I E N I E    W I A D O M O Ś C I  –  poniedziałek, 05.06.2017:

Jak poinformował nas Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, kpt. Sebastian Andrzejewski, “… akcję zakończono w piątek,  2 czerwca o 19.00. W sumie wydobyto i zabezpieczono po trzech dniach pracy 412 beczek, w tym 302 metalowe 200 l oraz 110 sztuk plastikowych o mniejszych pojemnościach.
Potwierdziły się tym samym przypuszczenia, że znalezisko w Depauli, może być jeszcze większe niż w Przyjmie.

 

 

31 maja 2017r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wypłynęło zgłoszenie od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Delegatura w Koninie o zakopanych oraz częściowo odkrytych nieszczelnych beczkach z nieznanymi substancjami w wyrobisku żwirowym w miejscowości Depaula, gmina Krzymów.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w hałdach piasku znajduje się nierozpoznana ilość różnych zbiorników z substancjami chemicznymi. Cześć pojemników była oznakowana. Niektóre wystawały z ziemi.

Strażacy zabezpieczeni w lekkie ubrania ochrony przeciwchemicznej oraz w sprzęt ochrony układu oddechowego przeprowadzili rozpoznanie pod kątem identyfikacji substancji. Użyte na miejscu przyrządy pomiarowe nie wskazywały zagrożenia. Ze względu na charakter zdarzenia na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Ostrowa Wielkopolskiego z modułem analitycznym. Na miejsce zadysponowano też Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Koninie oraz druhów z OSP Krzymów.

Pobrane przez strażaków z Ostrowa Wlkp. próbki, zostały poddane analizie, która wykazała obecność: nadtlenku wodoru, substancji o charakterze kwasowym, innych niezidentyfikowanych substancji o właściwościach palnych.

Szacuje się, że znalezione składowisko zawierać może jeszcze więcej szkodliwych substancji niż w Przyjmie. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że to, co do tej pory odkopano, to “wierzchołek góry lodowej”. Wyrobisko miało ponoć do 20 metrów głębokości a strażacy wydobyli odpady z ok. 3 metrów głębokości.

Sprawa z nielegalnym składowiskiem odpadów w Depauli jest znana już od zeszłego roku.  “Wysypisko w Depauli jest nam znane od 2016 roku. Mieliśmy wtedy pierwszy przypadek składowania odpadów  komunalnych. Były to sprasowane kostki plastików…” – powiedział nam Strażnik Gminny z Krzymowa, Marcin Michlicki – “Następny przypadek pojawił się już w tym roku, około lutego. Znowu zostaliśmy powiadomieni przez mieszkańców, że powtórzył się przypadek odpadów komunalnych. Przyjechaliśmy, było tego dużo, wyglądało na kilka wywrotek, więc uznaliśmy, że nie jest to wykroczenie, to jest poważniejsza sprawa. Powiadomiliśmy ponownie Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska…” – dalej relacjonuje Pan Marcin – “Myśmy wystawili decyzję o usunięciu odpadów. Ona miała być teraz zrealizowana, do końca maja. Na to wygląda, że nie jest wykonana ta decyzja i teraz dowiedzieliśmy się też od policji, że pojawiły się odpady chemiczne...” – tak o całej sprawie opowiadał Strażnik Gminny z Krzymowa, Marcin Michlicki

 

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 961 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>