Festyn na zakończenie lata 2017

Festyn na zakończenie lata 2017

Festyn na zakończenie lata odbył się w minioną sobotę. Mimo wszystko pogoda dopisała i mieszkańcy Starego Miasta mogli oddać się rozrywce, którą przygotowała Parafia pw św. Ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście.

Festyn odbył się W pierwszą sobotę września, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego. Impreza rozpoczęła się od parady starych pojazdów. Obejrzeć można było głównie pojazdy z czasów PRL-u czyli Maluchy, Duże Fiaty i Polonezy. Duże grono klasyków stanowiły motocykle i motorowery. Obejrzeć można było odrestaurowane egzemplarze popularnych motorowerów Komar czy Romet. Były WSK-i, WFM-ki, Iż-e, MZ-ty oraz jeden motocykl Simson i Junak. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki odrestaurowanym Jelczem 043, popularnie zwanym “Ogórkiem”. Możliwe to było dzięki Inowrocławskiemu Fan Club-owi Klasyków “PRL TEAM Inowrocław”.

Po prezentacji klasycznych pojazdów rozpoczęły się koncerty orkiestr dętych.

Jako pierwsza miejsce na scenie zajęła Orkiestra Quantum OSP w Rychwale.
Występy i koncerty orkiestry cieszą się dużym uznaniem. Zespół znany jest w wielu regionach Polski. Orkiestra koncertuje na terenie własnego powiatu i poza nim. Koncerty odbywały się m.in.: w Poznaniu, Sopocie, Władysławowie, Szamotułach, Wilamowicach k/Warszawy, Koninie, Środzie Wlkp., w Austrii, Niemczech, Litwie i Czechach. Od kilku lat maszerujemy na czele barwnego korowodu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Tańca w Koninie.

 

Następnie staromiejskiej publiczności zaprezentowała się orkiestra dęta miasta Štramberk w Czechach.
Powstanie orkiestry jest datowane na rok 1912. Początkowo niewielka orkiestra dęta szybko urosła do dużego, ponad pięćdziesięcioosobowego zespołu. Z uwagi na wysoki poziom artystyczny orkiestra zapraszana była na liczne występy do czeskich miast. W latach 1940-1945, na skutek wydarzeń wojennych działalność orkiestry została ograniczona do występów lokalnych.
Działalność orkiestry została przywrócona na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Stopniowo jednak zainteresowanie orkiestrą malało. Brak zainteresowania młodych kandydatów, którzy byliby gotowi uczyć się grać na instrumentach spowodował, że w 1984 roku orkiestra miała około 22, głównie starszych muzyków.

Pojawienie się nowego kapelmistrza w 1985 roku rozpoczęło nowy rozdział w historii orkiestry.
Jego wiedza zdobyta w trakcie studiów w Wojskowej Akademii Muzyki i doświadczenia zdobyte przy prowadzeniu profesjonalnych orkiestr, wkrótce przyniosło widoczne efekty. Obecnie orkiestra ma około 50 muzyków, a średnia wieku to 26 lat. Orkiestra może przedstawić koncert tradycyjnej czeskiej muzyki oraz kompozycji współczesnych czeskich i zagranicznych kompozytorów.

 

Przegląd orkiestr zakończyła Młodzieżowa orkiestra dęta miasta Tiszafüredi z Węgier.
Orkiestra dęta Tiszafüredi Ifjúsági Fúvószenekar została założona w 1985 roku przez uczniów Szkoły Muzycznej Fekete László w Tiszafüred. Do stycznia 2013 roku dyrygentem był profesor Tibor Balla. Pod jego batutą zespół zdobył kilka nagród na ogólnokrajowych i międzynarodowych konkursach, festiwalach i orkiestrowych spotkaniach i prawie co roku podróżował do wielu krajów Europy.

Od września 2014 roku orkiestrę prowadzi András Kerekes. Składa się z byłych i obecnych uczniów szkół muzycznych oraz młodych ludzi kochających muzykę. W czerwcu 2017 roku orkiestra brała udział w międzynarodowym festiwalu orkiestr dętych w litewskim mieście Mazeikia.

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 838 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>