Festiwal Sztuki Ludowej – Konin 2017

Festiwal Sztuki Ludowej - Konin 2017

Festiwal Sztuki Ludowej to wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak tańczą i grają na weselu na Litwie albo jak wygląda ludowy taniec w Turcji czy Francji. Na tegorocznym festiwalu w Koninie wystąpiło sześć wspaniałych zespołów.

Festiwal Sztuki Ludowej powstał z inicjatywy Towarzystwa Poligrodzianie oraz Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. Jego pomysłodawcą jest Marzenna Biegała-Howorska, prezes Towarzystwa Poligrodzianie. To był już 11 festiwal, a do Konina zawitał po raz siódmy. Współorganizatorem jest samorząd Konina i Koniński Dom Kultury. Wydarzenie od początku wspiera prezydent Konina, Józef Nowicki, który objął je swoim patronatem.

Festiwal Sztuki Ludowej jest unikalnym przedsięwzięciem, łączy tradycję ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentuje oryginalne wydarzenia, które czerpią inspiracje z kultury ludowej.
Tradycją festiwalu jest, że na samym początku na scenę wchodzą przedstawiciele wszystkich zespołów. Powitali ich zastępca prezydenta Konina, Sławomir Lorek oraz kierownik wydziału kultury Urzędu Miejskiego, Zena Sroczyńska. Artyści otrzymali upominki związane z Koninem i również wręczyli prezydentowi drobiazgi nawiązujące do swoich zespołów i krajów.

W tym roku na scenie przed Konińskim Domem Kultury wystąpiły:

  • Les Troubadours Du Mont Royal – Francja. Na początku, a było to w 1954 roku, była to trupa komediantów, dzisiaj są grupą trubadurów i tancerzy promujących muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju.
  • Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” – Sardynia (Włochy).  Zespół działa w regionie Tuili i stara się zachować wiejską tradycję, będącą wyrazem dorobku kulturowego.
  • Kapela muzyczna UKININKAS i zespół taneczny SEJA – to zespół tańca ludowego Uniwersytetu Aleksandrasa Stulginskisa na Litwie. Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznane za arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
  • Grupa Taneczna „SARFOLK” – Turcja. Zespół założony w 2011 roku, jest jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego Istambułu. Jego członkowie są utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy z niezwykle bogatą tradycją – „PEFHEM”. Grupa składa się z 30 tancerzy-choreografów. Każdy z nich jest jednocześnie nauczycielem.
  • Zespół Tańca Ludowego „Avas” – Węgry.  Grupa powstała w 1951 roku w Miszkolcu. Dzięki ciężkiej pracy, zespół wygrał międzynarodowy festiwal tańca i stał się sławny.
  • Zespół Folklorystyczny „Sveti Sava” – Bośnia i Hercegowina.  Zespół powstał w 1995 roku, tworzy go ponad 200 tancerzy, muzyków i piosenkarzy. Grupa bierze udział w popularnych w kraju telewizyjnych show, a także licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, gdzie odnosi znaczne sukcesy.

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 461 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>