Dożynki Gminne – Grochowy 2017

Dożynki Gminne - Grochowy 2017

Dożynki (Święto Plonów, Wieńce) to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W niedzielę, 27 sierpnia świętowano Dożynki Gminy Rychwał w Grochowach. W tym roku gospodarzami było Sołectwo Siąszyce Trzecie.

Tegoroczne dożynki w gminie Rychwał były tym szczególnym czasem, kiedy licznie przybyli mieszkańcy i ich goście mogli po raz kolejny wspólnie świętować i bawić się. Mogli podsumować udane zbiory, ale i miesiące ciężkiej pracy w wielu dziedzinach związanych nie tylko z rolnictwem. Burmistrz Miasta i Gminy Rychwał Stefan Dziamara wspomniał w inauguracyjnym przemówieniu, że dożynki w tradycji polskiej, choć kojarzone zwykle z dziękczynieniem za dary przyrody, były i są również okazją do podkreślania różnorodności i potencjału tkwiącego we wsi polskiej.

To również moment, abyśmy zrozumieli, że dzięki pracy rolnika codziennie na nasz stół, na stół w każdej rodzinie, w każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym województwie, w całej Polsce, trafia chleb ciężko wypracowany, chleb, który dzisiaj ma wyjątkowe znaczenie. – powiedział Burmistrz Dziamara. Swoje przemówienie inauguracyjne Burmistrz zakończył  słowami Św. Jana Pawła II – Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole. By nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.

Dożynki w gminie Rychwał rozpoczęły się uroczystym przemarszem barwnego korowodu z Siąszyc Trzecich. Następnie odbyła się Msza Święta, którą odprawił ks. Radosław Cyrułowski – Proboszcz Parafii św. Doroty w Grochowach. Podczas Eucharystii poświęcono piękne wieńce dożynkowe. Po Mszy Św. uczestnicy Dożynek udali się pod pobliską remizę strażacką, gdzie kontynuowano uroczystości.

 

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 838 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>