Bezpieczne ferie zimowe

Bezpieczne ferie zimowe

Bezpieczne ferie zimowe – pod takim hasłem Państwowa Straż Pożarna w Koninie opublikowała krótki poradnik, informujący o możliwych zagrożeniach w trakcie zimowego wypoczynku.

W mieście i powiecie konińskim rozpoczynają się ferie zimowe. Dorośli oraz ich dzieci spędzą je na zimowiskach, półkoloniach lub w domu. Zima swą zmienną pogodą i temperaturami pokazuje, że warunki na aktywny wypoczynek mogą być różne i nie zawsze bezpieczne. Zwróćmy uwagę gdzie i jak się bawimy.

Oto kilka prostych zasad bezpiecznego wypoczynku nie tylko dla dzieci i młodzieży:

 1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy – nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk w miejscach do tego przeznaczonych.
 2. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, jeziora a tym bardziej rzeki!
 3. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jego wytrzymałość.
 4. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.
 5. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni.
 6. Organizując kulig, zrób to w miejscach bezpiecznych, poza ruchliwymi drogami publicznymi.
 7. Nie zaczepiaj sanek do pojazdów mechanicznych (np. samochodu, quada), gdyż jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.
 8. Rzucając śniegowymi kulkami zwróć uwagę czym, gdzie i w kogo rzucasz np. nie mogą to być przechodnie, okna lub przejeżdżające samochody – można stać się sprawcą groźnego wypadku. Nigdy nie celuj w głowę!
 9. Zimą szybko zapada zmrok – wracając z miejsca zabawy dzięki elementom odblaskowym będziesz widoczny na drodze.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?

 1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wzywać pomoc. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się wpełznąć na lód.
 2. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu.
 3. Jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
 4. W kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.
 5. Kiedy zauważysz osobę tonącą, w pierwszej kolejności postaraj się zaalarmować służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą.
 6. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając.
 7. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź, sanki spróbuj podczołgać się na odległość rzutu i podaj przedmiot poszkodowanemu.
 8. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętaj, nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
 9. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Wzorem lat ubiegłych, w tym roku również konińscy strażacy przystąpili do akcji “Bezpieczne lodowiska”. Pomagamy zorganizować miejsce zimowych zabaw na lodzie, aby najmłodsi mogli bezpiecznie spędzać czas, szczególnie podczas ferii. Aby zorganizować lodowisko przy współpracy strażaków wystarczy wcześniej przygotować teren pod wylanie lodowiska (tak aby woda się nie wylewała poza obwałowanie) oraz zwrócić się z prośbą do Komendy Miejskiej PSP w Koninie.

Tekst: kpt. Sebastian Andrzejewski, zdjęcia: KM PSP Konin

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 665 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>