100-lecie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Modle Królewskiej

100-lecie OSP Modła Królewska

100-lecie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Modle Królewskiej hucznie i radośnie obchodzono w minioną sobotę. 8 lipca druhny i druhowie z OSP Modła Królewska, z dumą i zaszczytem opowiadali o historii swej jednostki.

Strażacy – ochotnicy od samego początku czuwali nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym wszystkich mieszkańców. Organizowali też życie społeczno-kulturalne wsi, podejmowali walkę z żywiołami, narażając niejednokrotnie swoje zdrowie i życie. Ofiarność strażaków uchroniła niejedno gospodarstwo przed pożarem czy powodzią. Ratowanie ludziom życia, zdrowia i mienia jest najcenniejszym darem jaki strażacy mogą ofiarować społeczeństwu . Dziś postęp technologiczny sprawił, że przed strażakami stają nowe, trudniejsze zadania. Dlatego też strażacy systematycznie się szkolą i zdobywają umiejętności w różnych obszarach zagrożeń.

Z informacji zawartych w okolicznościowej broszurze, opracowanej przez Jadwigę Janiak, wiadomo, że Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Modle Królewskiej powstała w czerwcu 1917. Jej założycielem był Jakub Kantarowski – mieszkaniec Modły Królewskiej. Rok później rozpoczęto budowę remizy strażackiej, a ukończono ją w 1920 roku. Inicjatorem budowy był Konstanty Rajewski – pierwszy kierownik i założyciel szkoły. Remiza miała również służyć rozwijaniu życia społecznego i kulturalnego mieszkańców wsi.

Z okazji jubileuszu dziękujemy za odwagę, ofiarność i gotowość niesienia pomocy. Jednocześnie życzymy zadowolenia i satysfakcji z wykonywanych obowiązków, a przede wszystkim bezpiecznych powrotów z akcji oraz wytrwałości w tej ciężkiej ale jakże pięknej służbie.

 

Udostępnij:

Related posts

Leave a Comment

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2 461 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>